Ekologiczne i zdrowe jedzenie wciąż zyskuje na powszechności. Dzięki poszerzaniu świadomości społeczeństwa, na półkach sklepowych możemy coraz częściej zobaczyć produkty oparte wyłącznie na naturalnych składnikach. Co więcej, te do niedawna cechujące się wyraźnie większymi cenami w porównaniu do swoich chemicznych odpowiedników, zaczynają tanieć. Większa dostępność, różnorodna oferta oraz nietypowe dotąd produkty zachęcają do tego, aby się z nimi zmierzyć. Na początku drogi ze zbilansowanymi posiłkami warto sięgnąć po te elementy, które ułatwią nam kolejne kroki, a nie utrudnią. Jednym z nich są wszechstronne wafle gryczane, które stanowić mogą i część posiłku, i niskokaloryczną przekąskę.

Źródło cennych składników odżywczych

Wafle gryczane, choć nie tak popularne jak wafle ryżowe czy kukurydziane, charakteryzują się dużą ilością składników odżywczych. Co więcej, sprawdzą się u tych konsumentów, którzy nie tolerują glutenu. Wybierajmy wyłącznie te stworzone z mąki gryczanej oraz oleju rzepakowego – każdy dodatkowy składnik świadczyć może o ich mniejszej naturalności, a przy tym przydatności dla naszego organizmu. Jeśli chodzi o konsystencje to nie odbiegają od innych produktów tego typu. Są chrupkie, lekkostrawne, posiadają dużo błonnika, ale i są bardziej intensywne w smaku. Jest to jedna ze zdrowszych opcji na drugie śniadanie lub przekąskę pomiędzy jednym posiłkiem a drugim. Z racji na uniwersalny charaktery dobrze smakują same, jak i uzupełnione o dodatkowe składniki (masło orzechowe, ser żółty, serek śmietankowy i inne).

Bogate w antyoksydanty


Gryka uprawiana jest głównie na terenie Azji, Ameryki Północnej oraz części Europy. Charakteryzuje się dużą ilością białka (zawiera go więcej niż kukurydza czy pszenica i stanowi cenne źródło szczególnie dla wegetarian; odżywia mięśnie oraz dodaje energii) oraz błonnika. Poza tym dużo w niej magnezu, fosforu, cynku, witaminy B6 czy kwasu foliowego. Należy też wspomnieć, że wafle gryczane dostarczają naszemu organizmowi przeciwutleniaczy, które odpowiadają za stan naszej odporności. Co więcej, te zwalczają komórki nowotworowe, a przy tym zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę czy sezonowe przeziębienia.

Gryka, z której stworzone są wafle gryczane to:

  • źródło białka oraz błonnika
  • zawiera wiele witamin, przeciwutleniaczy oraz właściwości zdrowotnych z nimi związanych
  • zapobiega powstaniu cukrzycy, poprawia trawienie, reguluje poziom cholesterolu we krwi
  • świetny składnik dla wegetarian oraz osób pragnących zdrowiej się odżywiać.
Food obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com